Czy inwestycja w lokatę jest opłacalna?

0
139

Kiedy posiadamy jakieś zaoszczędzone środki finansowe, naturalnym odruchem jest chęć pomnożenia ich, zainwestowania w coś, co przyniesie nam zysk. Na nasze oczekiwania odpowiadają banki, oferując wiele środków wychodzących naprzeciw naszym oczekiwaniom, między innymi lokaty dostosowane do potrzeb naprawdę różnych klientów.

Rodzaje lokat

Istnieją lokaty zarówno długo-, jak i krótkoterminowe. Te pierwsze (12-, 24-miesięczne itd.) są skierowane przede wszystkim do klienta posiadającego większe środki finansowe do zainwestowania a także to firm. Lokaty trwające dłużej są oczywiście najbardziej opłacalne, ponieważ bank ma więcej czasu, by móc obracać naszą gotówką i generować odpowiednio wysokie zyski. Lokaty krótsze natomiast (6-, 3-miesieczne, tygodniowe czy nawet jednodniowe itp.) wymagają głębszej kalkulacji ze strony klienta, ponieważ ich oprocentowanie nie zadowala na pierwszy rzut oka, ale dla klienta nie mogącego sobie pozwolić na dłuższe zamrożenie gotówki (w czasie trwania lokaty nie mamy dostępu do naszych pieniędzy, w przeciwnym wypadku lokata zostaje zerwana, a my nie wynosimy z niej żadnych zysków) są lepszym rozwiązaniem. Wybierając odpowiednią lokatę, należy zwrócić jednak uwagę na kilka bardzo istotnych czynników.

Wysokość oprocentowania oraz ilość kapitalizacji w ciągu roku

Oprocentowanie i kapitalizacja to pojęcia, które powinny być rozpatrywane jednocześnie. Nierzadko, wybierając lokatę bankową, będąc pod wpływem reklamy bądź chwilowego zmieszania wywołanego atrakcyjną reklamą danego banku, kierujemy się jedynie wysokością oprocentowania, lekceważąc okresy naliczania odsetek, co może okazać się dla nas bardzo zgubne. Kapitalizacja odsetek jest bowiem równie ważna jak wysokość oprocentowania i nie powinna być ona analizowana w oderwaniu albo, niestety, lekceważona. Często po dogłębnej analizie i prognozie zysków może okazać się nawet, że bardziej opłaca się postawić na częste kapitalizacje kosztem niższego oprocentowania, ponieważ tylko w momencie naliczania odsetek realnie zarabiamy. Nie zapominajmy, że istotą lokaty bankowej są właśnie odsetki, a w większości sytuacji klienci nie są świadomi, jak często są one naliczane i jak bardzo realnie wpływają na ostateczną wysokość środków finansowych, które zyskujemy w wyniku lokaty.

Zobacz także:  Co świadczy o dobrej lokacie?

Tzw. „podatek Belki”, czyli 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych

Przy ostatecznych oczekiwaniach, co do naszego ewentualnego zysku z lokaty bankowej, musimy także wziąć pod uwagę fakt, że od naliczanych przez bank odsetek od naszego wkładu początkowego naliczany jest 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych. To również ma rzeczywisty wpływ na ostateczną wysokość naszego zysku, a tak naprawdę bank nie informuje o tym klienta, ponieważ odliczenie tzw. „podatku Belki” uważa za oczywistość. Oczywistość, której niestety nie zawsze jest świadomy ewentualny klient.