Czy opłaca się przenosić kredyt konsolidacyjny do innego banku?

0
287

Kredyt konsolidacyjny, to zobowiązanie, które trzeba będzie spłacać przez wiele najbliższych lat. Oznacza to, że ryzyko poniesienia straty np. na skutek sytuacji w banku lub ogólnie – w systemie bankowym, jest bardzo duże. Dlatego warto – przynajmniej od czasu do czasu – zastanowić się, czy nie warto byłoby przenieść kredytu konsolidacyjnego do innego banku. A że da się tak zrobić, nikt nie ma wątpliwości.

Kiedy warto przenieść kredyt do innego banku?

Istnieje co najmniej kilka różnych sytuacji, w których przeniesienie kredytu do innego banku, jest jedynym, sensownym wyjściem. Kiedy zatem warto przenieść swoje zobowiązanie do innego Wierzyciela?

Gdy współpraca z bankiem układa się nadzwyczaj źle. To, że na samym początku układa się ona idealnie, nie ma najmniejszych wątpliwości. Niestety z biegiem czasu, mogą pojawić się sytuacje, w których wejdziemy w konflikt z przedstawicielami banku. Może do niego dojść np. w przypadku wysłania aneksu do umowy, nadmiernego podwyższenia raty kredytu, niekorzystnego przeliczenia jego wartości (np. w kredytach walutowych) itd.

Gdy chcemy zaciągnąć dodatkowe zobowiązanie, dzięki któremu będziemy mogli sfinansować inne nasze inwestycje lub aktualne wydatki. W ten sposób można też bardzo łatwo skonsolidować inne nasze zobowiązania.

Gdy spłata aktualnego kredytu, jest dla naszych finansów zbyt wielkim obciążeniem. Trzeba mieć na względzie, że w spłacanych zobowiązaniach, wartość raty kredytu może z biegiem czasu ulegać zmianie. Dlatego w przeciągu kilku najbliższych lat, może znaleźć się bank, który zaoferuje nam korzystniejsze warunki spłaty refinansowego kredytu konsolidacyjnego.

Gdy wprowadzony do umowy aneks, jest dla nas nie do zaakceptowania. Aneksy do umów to ciekawa forma wprowadzenia zmian do warunków spłacanego kredytu, gdyż kredytobiorca musi je zaakceptować. Jeśli tego nie zrobi, pozostają mu jedynie inne kroki prawne.

Pamiętajmy też, że przenoszenie kredytu do innego banku sprawdza się jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia ze zobowiązaniem długoterminowym. Wtedy wynikające z przeniesienia zyski, będą możliwie najwyższe.

Czy przenoszenie kredytu do innego banku, wymaga spełnienia długiej listy określonych formalności? Najczęściej nie! W obecnych czasach banki zawzięcie walczą o swoich klientów i – jeśli zdarzy się ku temu okazja – „zabierają” ich konkurencji. Dlatego chcąc przenieść się do innego banku, wystarczy złożyć stosowny wniosek i czekać.

Jak przenieść kredyt do innego banku?

Kredytobiorca zdecydowany na przeniesienie kredytu do innego banku, może skorzystać z dwóch typów ofert:

Kredyt konsolidacyjny – za jego pomocą (o ile zdolność kredytowa na to nam pozwala), można łączyć ze sobą istniejące zobowiązania konsolidacyjne i inne formy kredytów. Konsolidacja kredytów konsolidacyjnych, nie różni się w zasadzie niczym od typowego złożenia wniosku o łączenie dotychczasowych kredytów.

Kredyt refinansowy – polega na zaciągnięciu odrębnego kredytu w innym banku, za pomocą którego spłacimy w całości nasze istniejące zobowiązanie konsolidacyjne. Oczywiście wiąże się on z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat z tytułu prowizji itd.

Kilka słów podsumowania

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku jest jak najbardziej możliwe, ale wymaga za to dokładnego przeanalizowania nowej oferty. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko, że poniesiemy z tego tytułu stratę. Oczywiście przejście w tym samym banku z kredytu konsolidacyjnego na gotówkowy również jest możliwe, ale jest to zupełnie inny temat.