Czym jest lokata dwuwalutowa.

0
290

Jednym z rodzajów lokat bankowych są lokaty dwuwalutowe. Ten tym lokat znany jest bardziej jako lokaty Dual Currency Deposit. Nazwa dosyć ciekawa, ale tak samo ciekawa jest sama forma tejże lokaty. Ten rodzaj lokat jest sposobem lokowania pieniędzy, w sposób, który ściśle związany jest z opcjami walutowymi. Lokata związana jest z dwiema różnymi walutami.

Cechy lokaty dwuwalutowej.

Jedną z cech lokaty dwuwalutowej jest sam wkład na nią. Tutaj trzeba posiadać kwotę co najmniej stu tysięcy złotych. Mniejsza suma pieniędzy nie może być włożona na lokatę dwuwalutową. Co ciekawsze pieniądze jakie chcemy ulokować na lokacie mogą być nie tylko w polskiej walucie, ale także w walucie obcej. Szukając ofert można natknąć się na oferty banków, gdzie ta minimalna kwota jest nieco mniejsza. Można znaleźć nawet oferty, gdzie minimalnie trzeba ulokować na lokacie dwadzieścia pięć tysięcy złotych. Cechą charakterystyczną dla lokat dwuwalutowych jest również okres na jaki można je założyć. Minimalnie ten okres wynosi dwa tygodnie zaś maksymalnie można ulokować pieniądze na lokacie na okres roku.

Umowa.

Jak w przypadku każdej lokaty i tutaj musi zostać podpisana stosowna umowa. Bank musi podpisać z nami umowę, w której zostaną określone wszystkie warunki lokowania naszych pieniędzy. W umowie powinna być napisana kwota jaką wnosimy na lokatę, a także jakie będzie jej oprocentowanie. Jeśli zauważymy, że nie ma tych dwóch wartości na umowie możemy zwrócić bankowi uwagę, aby to dopisał. Jest to bardzo ważne. Jeżeli podpiszemy umowę, która nie będzie zawierała kwoty, ani oprocentowania bank może w trakcie trwania takiej lokaty zmieniać oprocentowanie i to nie koniecznie na naszą korzyść. Powinien być też określony początkowy kurs wymiany jaki zachodzi pomiędzy jedną i drugą walutą. Zaletą lokat dwuwalutowych jest wyższa oprocentowanie niż w przypadku innych lokat. Można na nich całkiem nieźle zarobić, ale trzeba mieć na początek dosyć wysoką sumę pieniędzy. Ponadto mamy tak zwaną premię opcyjną, która jest pewnego rodzaju rekompensatą za poniesione na lokacie ryzyko. Lokata dwuwalutowa jest dobrze opłacalna, ale jednocześnie można na niej stracić. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę zanim zdecydujemy się na taką lokatę.

Zobacz także:  Czy lokaty bankowe są opłacalne?