Kapitalizacja – fakty i zero mitów

0
128

Naliczanie odsetek

Z pojęciem lokaty bankowej, nierozerwalnie, łączy się także i budzące często ciekawość klientów określenie, jakim jest kapitalizacja. Pierwsze skojarzenie, z reguły, dotyczy kapitału, środków finansowych i zysku. Jest to skojarzenie jak najbardziej trafne. Kapitalizacja, to niezwykle istotny element absolutnie każdej umowy zawieranej pomiędzy bankiem, a klientem. Jest to element, który stały pozostaje w każdej ofercie, niezależnie od tego, jakie są szczegółowe warunki danej oferty. To, czym naprawdę jest kapitalizacja, określić można jako częstotliwość obliczania wysokości odsetek, jakie należne są klientowi banku w ramach udostępniania środków finansowych na lokacie. 

Na koniec lub na raty

Kapitalizacja odsetek, oznacza naturalnie nie tylko odsetek naliczanie, ale także i dodawanie ich do konta klienta. Częstotliwość, z jaką następuje naliczanie odsetek, może być różna w zależności od tego, na jakich warunkach została zawarta umowa, czyli lokaty bankowe, pomiędzy bankiem, a klientem. Zwyczajowo jednak, im częstotliwość naliczania odsetek jest większa, tym korzystniejsza jest to okazja dla klienta. Jako korzystną okazję, rozumieć w tych okolicznościach można przede wszystkim stan, w którym klient banku liczyć może na większy zysk. Odsetki, w większości przypadków, naliczane są dopiero pod koniec umowy lokaty, ale możliwe jest także naliczanie odsetek z częstotliwością większą, jak chociażby każdego dnia. W ten sposób, możliwe staje się uzyskanie większego zysku niż w przypadku lokaty, której cechą charakterystyczną jest naliczanie odsetek dopiero nad sam koniec okresu trwania umowy pomiędzy bankiem, a klientem. 

Naturalne i legalne 

Naturalnie, dozwolone i całkowicie legalne jest posiadanie więcej niż jednej umowy takiej jak lokaty bankowe w różnych bankach. Jest to wariant często wykorzystywany, zwyczajowo w przypadku, gdy klient dysponuje większą ilością kapitału i jest zdecydowany kapitał ten zdeponować. Warto zwrócić większą uwagę na możliwości, które pojawiają się wraz z kapitalizacją i kapitalizacji tej częstotliwością, ponieważ częstotliwość kapitalizacji wpływa w znacznym stopniu na wysokość ostatecznego zysku z tytułu lokaty. Prócz samej kapitalizacji, na wysokość zysku, bardzo duży wpływ ma oczywiście także i oprocentowanie; zarówno oprocentowania tego wysokość, jak i rodzaj. Wszystkie niniejsze elementy, stanowią bardzo duże znaczenie dla klienta w świetle trwania lokaty bankowej i wpłynąć mogą w znacznym stopniu na wysokość ewentualnych zysków. 

Zobacz także:  Lokaty bankowe i ich różnorodność

Z góry i z dołu 

Istnieją następujące typy kapitalizacji odsetek: z góry, z dołu, prosta oraz złożona. Kapitalizacja z góry odbywa się z określeniem wysokości odsetek już w początkowym etapie trwania lokaty, przy czym jej przeciwieństwo to kapitalizacja z dołu, gdzie odsetki dolicza się dopiero pod sam koniec okresu trwania lokaty. Ostatnie dwa rodzaje to sytuacja, w której, nie nalicza się odsetek od kwoty początkowej na lokacie (prosta) oraz lokata, gdzie odsetki od kwoty początkowej są rzeczywiście naliczane (złożona).