Kredyt hipoteczny – warto czy nie?

0
306

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale nie stać Cię na zakup go za gotówkę? Z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny, który jest rozwiązaniem przygotowanym właśnie na taką okazję. Czy warto zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie?

Kredyt hipoteczny to nic innego, jak pożyczka przeznaczona na zakup nieruchomości lub jej budowy. W efekcie zakupiona przez nas działka, dom, mieszkanie, stają się własnością banku dopóki nie spłacimy kredytu i w razie kłopotów ze spłatą bank może nam je odebrać. Z racji tego, że jest to kredyt na bardzo wysoką kwotę, bank sprawdza dokładnie potencjalnego kredytobiorcę pod kątem tego, czy będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. W ten sposób ogranicza niebezpieczeństwo problemów w spłacie. Oprócz tego od dłużnika oczekuje się wpłaty wkładu własnego, który wynosi zazwyczaj 10 lub 20% wartości kupowanej nieruchomości. Kredyt hipoteczny pozwala nam więc zrealizować nasze marzenie o własnym mieszkaniu/domu.

Zalety kredytu hipotecznego

Do głównych zalet kredytu hipotecznego należy oczywiście możliwość sfinansowania naszych marzeń. Gdyby nie on nie mielibyśmy takiej możliwości. Jest to co prawda zobowiązanie długookresowe, ale dzięki temu możemy je rozłożyć na dogodne dla nas raty. Ceny mieszkań wzrastają, dlatego zakup mieszkania będzie zawsze dobrą inwestycją. Jest to więc inwestycja, której warto dokonać. Jeśli w przyszłości stwierdzimy, że zmieniamy zdanie, mieszkanie możemy odsprzedać. Zazwyczaj oprocentowanie jest niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego. Odsetki nie powinny być więc przesadnie wysokie. Posiadanie własnego mieszkania to też zaleta, zawsze możemy przekazać je komuś w spadku. Kredyt hipoteczny jest jednak dedykowany wyłącznie osobom, które posiadają wkład własny. Bez niej niemożliwe jest uzyskanie tego kredytu. Mieszkanie to też stabilny start dla wielu młodych osób.

Wady kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny posiada jednak również wady. Uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest sprawą zbyt łatwą. Wymaga całej rzeszy dokumentów. Reguły dotyczące zaciągnięcia kredytu są dość wysokie. Stąd na tego rodzaju rozwiązanie mogą pozwolić sobie tylko osoby z historią kredytową i to dobrą. Jeśli więc dopiero rozpoczęliśmy swoją karierę zawodową będzie trudno. Kredyt hipoteczny jest też obarczony wieloma wymaganiami. Czasami bank może też sprzedać nam dodatkowe produkty pokroju ubezpieczenia. I przede wszystkim, że jest to długoterminowe zobowiązanie, dlatego musimy podjąć tę decyzję odpowiedzialnie.

Zobacz także:  O kredycie mieszkaniowym słów kilka