Lokata bankowa lepsza niż skarbonka

  0
  110

  Zadziwiający jest fakt, jak wiele osób nadal obawia się powierzenia swoich oszczędności bankom. Jako powód najczęściej podają brak zaufania do takich instytucji, obawa o jego bankructwo lub też po prostu poczucie, że samemu lepiej zajmiemy się pilnowaniem naszych własnych pieniędzy, słowem – są u nas bardziej bezpieczne. Czy jednak takie postępowanie ma sens? Pieniądze w banku, na koncie lub lokacie – są tak samo bezpieczne jak w domu (być może nawet bardziej – są w końcu ubezpieczone od ewentualnej kradzieży i wielu innych wypadków). Co przemawia jednak zdecydowanie zatrzymaniem pieniędzy w banku? Oczywiście zarobek. Pieniądze, które nie zarabiają na siebie – marnują swój potencjał. Mając pewną ilość gotówki możemy z powodzeniem złożyć je na lokacie i zyskiwać na tym. Nie musimy przy tym obawiać się utraty środków – lokaty bankowe nie są tym samym co akcje czy inne inwestycje – tu nie ma takiego ryzyka, że utracimy oszczędności naszego życia i zostaniemy z niczym. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć i każdy z nas znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie. Wystarczy pół roku lub rok – gdy zobaczymy, że przynosi nam to profity – będziemy zadowoleni, że zdecydowaliśmy się na ten krok. Mało co bowiem tak cieszy, jak widok dodatkowej kwoty zdobytej w zasadzie za nic – bo jedyne co musimy zrobić, to umieścić pieniądze na lokacie. Bank zrobi resztę.

  Lokata – dobrze, ale jaka?

  To podstawowe pytanie. Nie ma na nie jednej dobrej odpowiedzi. Można by powiedzieć, że ilu ludzi, tyle odpowiedzi, ale to byłoby przesadzenie w drugą stronę. Aż tak źle nie jest. Jest kilka podstawowych typów lokat, które są wspólne dla wielu banków i nie ma obaw, że nie uda nam się znaleźć dobrego rozwiązania. Są zarówno lokaty długoterminowe, jak i krótkoterminowe. Zależnie od ilości włożonych środków mamy też różne warunki. Jeśli dysponujemy naprawdę poważnym kapitałem i chcemy go złożyć na lokacie bankowej – możemy nawet zdecydować się na lokatę negocjowaną, której warunki są zgoła inne od warunków dla przeciętnego zjadacza chleba. Są też lokaty nocne – overnight, które zamrażają nasze fundusze tylko na noc, wtedy gdy śpimy. Jeśli mamy naprawdę dużo pieniędzy – zainteresować nas też może lokata rentierska – wówczas na przykład co miesiąc zostają na nasze konto przelane odsetki od kwoty, którą wpłaciliśmy. Większość osób decyduje się jednak albo na lokatę długoterminową, albo na lokatę dynamiczną.

  Lokata długoterminowa i dynamiczna – którą wybrać?

  Tutaj wszystko zależy od tego, czy pieniądze chcemy powierzyć bankowi z możliwością wcześniejszej wypłaty (bez utraty odsetek), czy też nie. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na lokatę z możliwością wcześniejszego zrezygnowania z niej – zarobimy mniej, gdyż pieniądze na takiej lokacie są niżej oprocentowane. Lokata bankowa długoterminowa to z kolei większe odsetki, ale jeśli zdecydowalibyśmy się wcześniej z niej zrezygnować – przepadnie większość z tego, co udało się nam uzbierać w postaci odsetek. Tak więc jak widać – ta decyzja wydaje się być kluczową, o ile nie posiadamy potężnej ilości gotówki, kiedy to możemy negocjować warunki umowy z bankiem. Ważne jest, by dobrze wiedzieć czego oczekujemy i dobrze tego szukać. Przejrzyjmy każdą z ofert banku, by upewnić się, że wybraliśmy najlepszą z możliwości.