Lokata progresywna – Co to?

0
111

Banki nieustannie ścigają się między sobą, aby zapewnić maksymalny komfort oraz możliwość dopasowania się do potrzeb i wymagań wszystkich swoich stałych lub potencjalnych klientów. Właśnie z tego względu ich oferty są nieustannie rozbudowywane, gwarantując coraz to więcej możliwości. Szczególnie zauważalne staje się to w przypadku lokat i ich charakterystycznego oprocentowania, czyli procentu, o jaką dana suma może być powiększona podczas trwania umowy lub dopiero po jej zakończeniu. Im oprocentowanie jest wyższe, tym przedstawia się atrakcyjniej – warto mieć to na uwadze przede wszystkim w przypadku lokowania dość sporej sumy, gdyż wtedy można zarobić całkiem sporo.

Całkiem sporym zainteresowaniem ze względu na oferowane możliwości od wielu lat cieszy się tak zwana lokata progresywna. Polega ona przede wszystkim na umożliwianiu wpłacania na daną lokatę kwoty dowolnego dnia przed zakończeniem trwania umowy. W ten sposób kwota oszczędzanych pieniędzy powiększa się, gwarantując coraz wyższe dochody, jeżeli chodzi o wartość oprocentowania – odsetki naliczane są przecież z całej sumy, jaka znajduje się na danej lokacie.

Niestety, im więcej możliwości, tym mniejsze zyski. Z takiego założenia wychodzą przede wszystkim najbardziej znane banki, które starają się, co prawda, dopasować swoją ofertę do potrzeb i wymagań swoich klientów, lecz jednocześnie pamiętają o własnych korzyściach. Właśnie z tego względu szczególnie na początku, zaraz po podpisaniu umowy, lokata nie przedstawia się zbyt atrakcyjnie. Jej oprocentowanie może wynosić nawet niecały jeden procent. Nie warto jednak zrażać się tym – wraz z upływem czasu będzie ono przedstawiało się coraz atrakcyjniej aż w końcu odpowiednio dopasuje się do naszych możliwości i wymagań. Czasami jednak zajmuje to całkiem sporo czasu, na co nie za bardzo możemy sobie pozwolić.

Opłata progresywna najlepiej sprawdza się w przypadku osób nastawionych na długie oszczędzanie. Tylko i wyłącznie na przestrzeni poszczególnych miesięcy mogą one cieszyć się z nieustannych dochodów, powiększanych o wzrastające oprocentowanie czy nawet wpłacaną co jakiś czas kwotę na daną lokatę. Możliwości jest naprawdę całkiem sporo i jeżeli tylko odpowiednio podejdziemy do analizy wszystkich z nich, możemy mieć pewność, że wybierzemy taką, która najbardziej będzie odpowiadać naszym wymaganiom. Wystarczy jedynie zapoznać się z charakterem danej lokaty, jej oprocentowaniem oraz wszystkimi najważniejszymi warunkami podpisywanej z bankiem umowy, aby mieć pewność, że decydujemy się na coś, czego, jako klienci bankowi, na pewno po jakimś czasie nie będziemy żałować.

Zobacz także:  Jaki rodzaj lokaty będzie najbardziej korzystny dla Ciebie?