Lokaty walutowe

0
182

Lokaty walutowe to innymi słowy depozyty bankowe prowadzone w walucie obcej, które możemy założyć w banku w Polsce. Najczęściej spotkamy oferty lokat walutowych w euro, dolarze, funcie brytyjskim lub franku szwajcarskim. Wbrew pozorom takie lokaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem w śród Polaków.

Oprocentowanie lokat walutowych

Jak się okazje lokaty walutowe są zazwyczaj dużo niżej oprocentowane porównując je z lokatami w złotych. Na przykład, oprocentowanie lokaty walutowej w EUR na 12 miesięcy w jednym z banków wynosi 0,2%, natomiast standardowa lokata złotówkowa którą oferuj nam ten sam bank posiada oprocentowanie wynoszące 1,4% w skali roku. Podobna zależność oprocentowania pojawia się również w innych bankach które mają w swojej ofercie lokaty walutowe.

Niższe oprocentowanie lokat walutowych uzależnione jest przede wszystkim od niższych stop procentowe w bankach centralnych za granicą.

Jak się okazuje dość trudno jest także znaleźć promocyjne lokaty walutowe, gdy okazje dotyczą przeważnie depozytów złotowych. Obecnie specjalne oferty lokat złotowych posiadają całkiem wysokie oprocentowanie, dochodzi ono nawet do 4%, oczywiście jest uzależnione głównie od czasu trwania lokaty.

Charakterystyka lokaty walutowej

Lokaty walutowe posiadają nieco mylącą nazwę, „lokata” kojarzy nam się z zyskiem, niestety w przypadku depozytów walutowych do czynienia mamy raczej ze spekulacją lub inwestowaniem, a nie oszczędzaniem.

Z0 lokatą walutową wiąże się ryzyko walutowe. W sytuacji, gdy złoty umacnia się w stosunku do waluty, w której mamy lokatę, możemy stracić. Trudno jest to stwierdzić jednoznacznie – możemy jedynie spekulować.

Jak się jednak okazuje na lokatach walutowych możemy także sporo zyskać. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć ruchy cen walut względem siebie w dłuższym okresie czasu, nie jest to łatwe także w krótkim okresie.

Zobacz także:  Zarządzanie lokatami bankowymi w okresie niskich stóp procentowych

Musimy pamiętać także o tym, że jeżeli zakładamy lokatę walutową ze środków w złotych, będziemy musieli „pośrednio” zapłacić za tak zwaną operację przewalutowania, czyli różnicy między kursem kupna a kursem sprzedaży. W chwili zakładania przez nas lokaty bank przeliczy złotówki na obcą walutę po kursie sprzedaży, natomiast po upływie okresu umownego – po cenie kupna. Zarówno jedna jak i druga operacje wiąże się z zapłatą marży bankowi i z reguły są niekorzystne dla klienta.