Plusy i minusy lokat bankowych

0
109

Mając coraz więcej pieniędzy szukamy możliwości inwestowania pieniędzy. Banki oferują całą gamę usług finansowych i różnych możliwości inwestycji. Jedną z najbardziej popularnych form lokowania pieniędzy są lokaty terminowe.

Lokaty terminowe należą do bezpiecznych form inwestowania pieniędzy. Wybierają je przeważnie osoby, które cenią sobie bezpieczeństwo ale tez nie nastawiają się na szybkie i bardzo duże zyski. Niewątpliwie zaletą takich lokat jest możliwość szybkiego i łatwego założenia ich. Lokatę terminową można otworzyć w placówce banku, wystarczy tylko mieć na koncie środki finansowe i złożyć podpis na umowie. Korzystając z bankowości internetowej możemy to zrobić nawet bez składania podpisu. Wystarczy zalogować się na swoim koncie, wybrać opcje założenia lokaty i już wszystko gotowe. Kolejna zaletą jest możliwość wyliczenia dokładnego zysku. Otwierając lokatę o stałym oprocentowaniu na określony czas jesteśmy w stanie wyliczyć dokładnie jaki zysk ona przyniesie. Bankowy Fundusz Gwarancyjny, w sytuacji, gdyby się okazało, że bank, w którym mamy lokatę ogłosił upadłość, gwarantuje nam wypłacenie środków finansowych.

Minusy lokat terminowych

Zakładając lokatę terminowa nie potrzebujemy do tego zbyt dużej wiedzy z dziedziny inwestycji. Procedury są bardzo proste. Należy tylko wiedzieć, że w przypadku zerwania lokaty przed terminem tracimy część odsetek bądź też wszystkie. Zależy to od tego jaka jest podpisana umowa z bankiem, na jakich warunkach. Zdarzają się też takie, gdzie odsetki są wypłacane np. za trzy miesiące a resztę niestety tracimy. Dobrym rozwiązaniem jest założenie kilku lokat na różne okresy. W sytuacji kiedy będą potrzebne środki finansowe nie trzeba będzie się narażać na stratę zarobionych odsetek. Można tez wybrać opcje aby lokata się odnawiała. Odnawiać się może tylko sam kapitał a odsetki wpływają na konto albo całość lokaty czyli kapitał i odsetki ponownie są ulokowane na lokacie na takich samych warunkach.

Zobacz także:  Lokata w warunkach inwestycyjnych

Banki bardzo często przy otwieraniu lokat terminowych chcą by klient założył u nich również konto. Związane jest to z dodatkowymi kosztami. Utrzymanie takiego konta wynosi czasami kilkanaście złotych miesięcznie.