Czy lokaty bankowe są opłacalne?

0
216

Nie ulega wątpliwości, iż lokaty bankowe to jedna z form efektywnego oszczędzania. Mając do dyspozycji gotówkę, zdecydowanie lepiej ulokować ją na lokacie bankowej niż np. na zwykłym koncie oszczędnościowym. Powód jest bardzo prozaiczny, lokata będzie zawsze wyżej oprocentowana niż oszczędności na koncie typu ROR. Oczywiście przy nieznacznych kwotach, które oszczędzamy, różnice te także będą niewielkie. Kwota około 3000 zł odłożona na koncie ROR z miesiąca na miesiąc, przy i tak optymistycznym oprocentowaniu 2% – da nam kolejne 5 zł, czyli w skali roku będzie to ok. 60 zł, natomiast taka sama kwota na lokacie 3% to dosłownie kilka złotych więcej w skali roku. Czy wobec tego opłaca się zakładać lokatę i zamrażać swoje pieniądze?

Okazuje się, iż wiele osób, które faktycznie chce oszczędzać, lub odkładać na jakiś dalszy, konkretny cel, zakłada lokaty bankowe właśnie dlatego, aby nie ulec pokusie niekontrolowanym zakupom, np. pod wpływem, impulsu, chwili itd. Zamrożone pieniądze na lokacie bankowej są po prostu niedostępne i trudniej podjąć decyzję o zerwaniu lokaty. Z resztą jest to o wiele trudniejsze niż wyciągnięcie pieniędzy z konta oszczędnościowego. W tym drugim przypadku nie musimy nikogo pytać ani prosić. O zerwaniu lokaty należy powiadomić bank, a ten ma określony czas na uwolnienie naszych oszczędności. Przy tej procedurze może nam minąć ochota na jakiś nadprogramowy zakup. Z tego właśnie względu warto ulokować pieniądze by poczekały na nas przez pewien okres czasu. Innymi słowy, lokata bankowa jest bezpieczniejsza.

Wracając jednak do samej opłacalności lokat bankowych kod kątem finansowym, warto wspomnieć, iż lokaty oszczędnościowe mogą przynieść zyski, jednak tylko w sytuacji gdy mamy do czynienia z większymi kwotami pieniędzy. Bardziej odczuwalne oszczędności na lokacie dotyczą zwykle wkładów znacznie przekraczających kilka czy też kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli chcemy bezpiecznie oszczędzać większe kwoty, to jak najbardziej lokata będzie najlepszym rozwiązaniem. Z pewnością bankowcy i doradcy finansowi będą nas namawiać na inwestycję w postaci funduszu czy obligacji, jednak tutaj trzeba dobrze sie zastanowić, gdyż zysk może być większy ale jednak nie jest taki pewny i gwarantowany tak jak np. wspomniana lokata.

Zobacz także:  Lokaty bankowe i ich różnorodność

Zanim założymy lokatę bankową, trzeba jednak dobrze zastanowić się nad terminem, z którym chcemy sie umówić z naszym bankiem. Im dłuższy okres trwania lokaty tym zyski większe. Istnieją lokaty, które można przedłużać. Jeśli ustawimy lokatę na pół roku, możemy kontynuować oszczędzanie przez np. kolejne pół. Większość produktów bankowych związanych z lokatami terminowymi zaprojektowana jest w taki sposób, iż na początku okresu trwania lokaty oprocentowanie jest minimalne, z czasem dopiero nalicza się wyższe oprocentowanie, w ostatnim miesiącu jest ono najwyższe, co ma na celu bardziej zdyscyplinować klientów do nie zrywania lokat.