Lokata zmienna

0
226

Zmiany, jakie zachodzą w naszych lokatach mogą być powiązane z wieloma różnego rodzaju czynnikami, na jakie wpływ może mieć zmienna inflacja, czy też sytuacja na giełdzie. Inwestować można we wszystko, bowiem to my, jako klienci, najczęściej na podstawie opinii specjalistów rynkowych, maklerów, czy domów analityków finansowych decydujemy o tym, gdzie i jak chcemy oszczędzać. Lokata zmienna jest sposobem na to, by zarobić więcej, ale też niestety może przyczynić się do marnego wzrostu kapitału. Powodem jest to, że jest ona uzależniona od tego, gdzie pracują nasze pieniądze, czy jest to giełda, jakie są to akcje i czy wszystko co wokół nich się dzieje jest korzystne. Nie można bowiem przewidzieć w 100% wpływu inflacji na wzrost gotówki, dlatego też trzeba być przygotowanym na ewentualne straty. Nie wszystkie papiery wartościowe łączą się z lokatami, ale jak najbardziej na ich podstawie należy się starać o dodatkowe zyski. Istnieje cała masa osób, które parają się wyliczeniami i próbami przewidywalności prognoz rynkowych, co ma się przyszłościowo przedłożyć na zaufanie klientów, jak i na pozyskiwanie przez nich żądanych osiągnięć finansowych. Po okresie kapitalizacji bowiem następuje przeważnie przelew gotówki uzyskanej na konto oszczędnościowe, aby całość miała szansę w dalszym ciągu się podnosić.

Zmienna stopa oprocentowania

Banki, gdzie lokujemy pieniądze mogą na wielu różnych podstawach przedstawić nam system kapitalizacji. Istnieją bowiem różne typy lokat, z jakich korzystanie jest dla nas opcją ułatwiającą życie. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest bowiem oszczędzanie na kontach, niżeli odkładanie pieniędzy do szuflady. Zawsze bowiem można zyskać kilkanaście złotych i to na wiele różnych sposobów. Najważniejszą jest w przypadku zmiennych lokat zmienna stopa procentowa, gdzie należy się liczyć z tym, iż procent nie jest każdego dnia ten sam. Czasami jest to znaczący wzrost gotówki, a niekiedy przez długi czas utrzymuje się jej kompletny brak. Wiadomo, iż niekiedy umiejętność pozyskiwania dodatkowych pieniędzy pomaga nam w ciągłych i kolejnych inwestycjach, dlatego też należy dobrze przedyskutować ze swoim doradcom całą sytuację i sprawdzić, co i w jaki sposób mamy możliwość wyliczyć. Oprocentowanie może być malejące lub rosnące, bądź też jeszcze zmienne, w zależności od naszych potrzeb i wybrania formy lokaty.

Zobacz także:  Zarządzanie lokatami bankowymi w okresie niskich stóp procentowych

Procenty, jakie są na lokatach przeważnie kapitalizują się po 3-6 miesiącach, co sprawia, że przez długi czas na zysk pracuje dokładnie taka sama kwota. Jest lepsze rozwiązanie, aby móc więcej zyskać, z tym że znalezienie lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, oprocentowanej na więcej niż 1,5 % jest bardzo trudne. Co więcej na takie lokaty nie można dawać wcale dużych sum pieniędzy, co jest dla nas wszystkich dodatkowym utrudnieniem. Wiadomo, że w takich sytuacjach zyski są dość niskie, jak i niestety nie dają nam praktycznie żadnej gwarancji na wzrost gotówki. Stąd też powstały konta oszczędnościowe, gdzie można w śmiały sposób odkładać pieniądze na zasadach otwartych i nie tracić żadnych odsetek, które już zostały uzyskane. Dodatkowo dolewane przez nas pieniądze zaczynają pracować jeszcze tego samego dnia, skutkiem czego cały czas na koncie oszczędnościowym pojawiają się nowe możliwości. Co prawda oprocentowanie takiego konta jest w stosunku malejącym, ale przeważnie codzienna kapitalizacja nam to rekompensuje. Dzięki niej nieustannie widzimy, jak zmienia się kwota oszczędności na naszym koncie, a tym samym, co dokładnie można poprzez nią pozyskać w przyszłości.